1 Királyok 14:21-32, 2 Krónika 12

1Királyok 14,21- & 2Krónikák 12

0. Háttér
• Roboám uralkodása kezdete: Kr. e. 931-915
Sisák uralkodása: Kr. e. 943-924-23 (támadás ideje: 927-25)
• Sisák hódítása: a karnaki templom falán is meg lett örökítve: 150 elfoglalt város felsorolása + adó Arám földjéről (Szíria). Jeruzsálem nincs a városok között, és mind Júda, mind Izrael területén lévő települések.
• Bázis: Gáza, a csapatok egy része a Negeven vágott át, másik része Jeruzsálem felé indult, majd északnak és később nyugatnak fordult, majd a part mentén délre. A Jordánon túlra is átmerészkedtek.
• Nem csak Júda területén foglaltak el városokat. Jeroboám nem is volt annyira Sisák szövetségese? Vagy csak Jeroboámnak adja az elfoglalt, vele ellenséges lévita és kánaánita városokat?
• 3. vers: Sisák líbiai származású – csapatok Egyiptom környéki országokból (kúsi - Núbiát elfoglalta korábban). Szukki: máshol nem szerepelnek a Bibliában: a líbiaiakkal rokon nép.
• 12,9: 200 tonna arany és ezüst a zsákmány az egyiptomi beszámoló szerint. Aranypajzsok – ceremoniális célokra használt eszköz. Bronzra (rézre) cserélés: megváltozott gazdasági helyzet
• Roboám váltságdíjként odaadja az Úr templomának a kincseit és a királyi palota kincseit.
• 14,24: kultikus/templomi férfi prostituált, (2Királyok 23,7; 5Mózes 23,17). Astartének vagy valamely női istenségnek szolgál. Termékenységi kultuszokhoz kapcsolódik. Szó eredete ugyanaz, mint a szentnek (kádes vs. kodes) – nincs köze Szodomához.
• Roboám ammonita: már a király származása is jelzi Salamon eltérését az Úr útjáról. A származás magyarázat lehet a bálványimádásra is. Az anya megemlítése jelzi az anyakirálynő szerepének jelentőségét.
• Iddó, a látó: nincs történetekben említve (2Krón 9,29: Jédó; 13,22); a prófétai könyvek elvesztek.
• Háború: kisebb határ menti összecsapások lehettek (1Király 22,44)

1. Állhatatosság
• Csak akkor használjuk Istent, ha szükségünk van a segítségére?
• 1. vers: Roboám azután hagyja el Isten útját, miután már megerősítette a királyságot. A figyelmeztetéskor megtér, de aztán ismét eltér.
• Mi mikor követjük jobban Istent? Amikor bajban vagyunk, vagy amikor minden rendben megy?
A körülményeink határozzák meg az Istennel való kapcsolatunkat? Állhatatosan keressük? Minden helyzetben keressük? Gonoszság, ha nem folyamatosan keressük. Időnként az Úrhoz fordulni nem elég.
• Isten kegyelme, hogy még így is megsegít bennünket – ebből nem következik, hogy minden rendben van.
• Júdában is volt valami jó: Ábrahám & Szodoma és Gomorra: ha van még valami jó, Isten megkíméli.
„A megrepedt nádszálat nem töri el, a füstölgő mécsest nem oltja el.” Ézsaiás 42,2

2. Isten nélkül hiábavaló az erőfeszítés
• Hiába erősítette meg Júda városait korábban Roboám – a politikai, emberi bölcsesség mit sem ér Isten nélkül. Isten akaratát ne emberi kompromisszumokkal, saját eszközökkel próbáljuk megvalósítani.
• „Ha az ÚR nem építi a házat, hiába fáradoznak az építők. Ha az ÚR nem őrzi a várost, hiába vigyáznak rá az őrök. Hiába keltek korán, és fekszetek későn: fáradsággal szerzett kenyeret esztek. (Zsolt 127, 1-2)
• Hiába dolgozunk látszólag jól, eredményesen, ha az nem egyezik Isten akaratával, nem ér semmit.

3. A féltékeny Isten
• 1Király 14,22: Isten féltékeny. Isten féltőn szerető Isten. Féltékeny? 2Mózes 20,5; 34,14
• Féltékenység: antropomorfizálás. Embereknél: saját büszkeségünk miatt; Istennél: az emberek érdekében.
Vannak más isteneink Isten mellett? Bálvány: valami, aminek áldozunk. Ha valamire több időt, pénzt, energiát áldozunk, mint Istenre.

4. Isten helyettesítése
• Arany helyett bronz (réz), azt is féltik. Féltjük azt, amit Istentől kaptunk? Ha Istennek nem fontos, nekünk az? Saját pozíciónk jele akkor is fontos, ha Istennek nem számít? Az sem baj, ha már nem az eredeti, Istentől származó, hanem már csak ahhoz hasonló? Nem Isten van a középpontban, hanem saját pozíció.
• Mit csinálunk, ha valamit Istentől kaptunk, de már nincs meg? Megpróbáljuk helyettesíteni? Vannak más isteneink Isten mellett? Bálvány: valami, aminek áldozunk. Ha valamire több időt, pénzt, energiát áldozunk, mint Istenre.


---


1 Királyok 14, 2 Krónika 12:1-2
21Roboám, Salamon fia Júdában uralkodott. Negyvenegy éves volt Roboám, amikor uralkodni kezdett, és tizenhét évig uralkodott Jeruzsálemben, abban a városban, amelyet kiválasztott az Úr Izráel valamennyi törzse közül, hogy oda helyezze nevét. Anyjának a neve Naamá volt, Ammónból származott. Amikor Roboám királysága megszilárdult és megerősödött, elhagyta az Úr törvényét, és vele együtt egész Izráel. 22De a júdaiak is azt tették, amit rossznak lát az Úr, és vétkeikkel, amelyeket elkövettek, még sokkal jobban felingerelték őt, mint őseik a maguk tetteivel. 23Ők is építettek áldozóhalmokat, szent oszlopokat és szent fákat minden magas halmon és minden zöldellő fa alatt. 24Még férfiparáznák is voltak az országban. Elkövették azoknak a népeknek minden utálatosságát, amelyeket kiűzött az Úr Izráel fiai elől. 25Roboám uralkodásának ötödik évében fölvonult Sisák, Egyiptom királya Jeruzsálem ellen, mert hűtlenné váltak az Úrhoz.

2 Krónika 12:3-9a
3Ezerkétszáz harci kocsi, hatvanezer lovas, megszámlálhatatlan líbiai, szukki és etióp katona jött vele Egyiptomból. 4Elfoglalta Júda erődített városait, és Jeruzsálem alá érkezett. 5Akkor Semajá próféta odament Roboámhoz és Júda vezéreihez, akik Jeruzsálembe gyülekeztek Sisák elől, és így szólt hozzájuk: Ezt mondja az Úr: Mivel ti elhagytatok engem, azért én Sisák kezébe adlak benneteket. 6Akkor megalázták magukat Izráel főemberei meg a király, és ezt mondták: Igazságos az Úr! 7Amikor látta az Úr, hogy megalázták magukat, így szólt az Úr igéje Semajához: Mivel megalázták magukat, nem pusztítom el őket, hanem rövidesen megszabadítom őket, és nem zúdul haragom Sisák által Jeruzsálemre. 8De azért az ő szolgái lesznek, és megtudják, hogy mit jelent nekem szolgálni, és mit jelent földi királyságokat szolgálni! 9Sisák, Egyiptom királya tehát fölvonult Jeruzsálem ellen, és elvitte az Úr templomának meg a királyi palotának a kincseit; mindent elvitt. Még a kerek aranypajzsokat is elvitte, amelyeket Salamon csináltatott.

1 Királyok 14, 2 Krónika 12:9b-16
26Elvitte az Úr templomának meg a királyi palotának a kincseit; mindent elvitt. Még a kerek aranypajzsokat is mind elvitte, amelyeket Salamon csináltatott. 27Ezek helyett rézpajzsokat csináltatott Roboám király, és azoknak a testőröknek a parancsnokaira bízta, akik a királyi palota bejáratát őrizték. 28Valahányszor bement a király az Úr templomába, bementek a testőrök is és bevitték azokat, majd visszavitték a testőrök őrszobájába.

Amikor tehát Roboám megalázta magát, elfordult róla az Úr haragja; nem volt ok a teljes pusztulásra, hiszen csak volt Júdában is valami jó. zután megerősödött Roboám király uralma Jeruzsálemben. Negyvenegy éves volt Roboám, amikor uralkodni kezdett, és tizenhét évig uralkodott Jeruzsálemben, abban a városban, amelyet kiválasztott az Úr Izráel valamennyi törzse közül, hogy oda helyezze nevét. Anyjának a neve Naamá volt, és Ammónból származott. Gonoszságot cselekedett, mert nem kereste állhatatos szívvel az Urat.

29Roboám egyéb dolgai, minden tette története elejétől a végéig meg van írva a Júda királyainak történetéről szóló könyvben, Semajá próféta és Iddó látnok történetében, leszármazásával együtt. 30Állandó háborúskodás folyt Roboám és Jeroboám közt egész életükben. 31Azután Roboám pihenni tért őseihez, és eltemették ősei mellé Dávid városában. Anyjának a neve Naamá volt, Ammónból származott. Utána a fia, Abijjá lett a király.

Kategóriák: 
Csatolt fájl: